درمان دیابت:

توضیح: چون در دو خلط بلغم و دم ، تری وجود دارد و این تری مستعد سودا شدن است، پس استمرار حضور بلغم در اندام، سودا به وجود می آورد و چون این نوع سودا از جنس بلغم است پس در اندام انتهایی پدید می آید وقتی که سودا شد اول در جلوی پانکراس( غده انسولین سازی ) رسوب می کند و موجب کاهش کارایی غده تولید کننده انسولین و مانع تولید آن می شود و منجر به دیابت می شود. و اول جایی که مختل می کند پا است که گزگز شده و بی حس می شود. یعنی بلغم، غلیظ شده و در اندام پایین رسوب کرده و نیمه بی حسی ایجاد کرده است. نقش انسولین در بدن مثل سرکه نسبت به ظروف است؛ چطور سرکه را در ظروف می جوشانید و رسوبات ظروف را پاک می کند، انسولین هم عروق را همان طور پاک می کند. گرمی صفرا در بدن مانع رسوب خلط می شود و باعث می شود گرفتگی عروق به وجود نیاید؛ پس بیشتر عامل بروز دیابت کاهش صفراست . چون صفرا یک نواخت به سراسر بدن نمی رسد از جمله به نوک انگشتان، در نتیجه یک مقدار که خراش پیدا کرد ترمیم نمی شود چون خون نمی رسد. و چون ترمیم نمی شود عفونت توسعه پیدا می کند.

پس صفراویها دیابت نمی گیرند و یا مقطعی می گیرند و یک دوره کوتاهی دیابت می گیرند و بعد خوب می شوند. اما دموی ها بلغمی ها دیابت می گیرند.

یکی از عوارض دیابت کاهش بینایی است؛ چون در دیابت، صفرا در مغز کم شده و موجب بلور بلغم می شود و خون رسانی به چشم را کم می کرده و کاهش بینایی می دهد.

دیابت در کاهش جنسی هم نقش دارد.

در طب کلاسیک هم از دیابت تعریف دارند: چاق ها و لاغر ها

چاق ها یا بلغمی و یا دموی هستند و لاغرها یا صفراوی و یا سوداوی هستند.

دیابت دو نوع است: دیابت سرد یا عصبی و دیابت گرم

1- دیابت سرد یا عصبی

دیابت عصبی از سردی است و اگر دیابت، سرد باشد با استرس پدید می آید، این مورد در زنان بیشتر است و افراد چاق و سفید بیشتر مبتلا می شوند این افراد مستعد افت قند هستند و نشانه اش هم این است که شیرینی دوست دارند و با افت قند، عصبانی شده و بیقراری می کنند، پوست بیمار سفید، رگ ها پنهان، عدم پراکندگی مو و نبض کند است و تمایل به گرمی دارند چون سرد مزاج هستند. کسانی از جهت اعصاب آسیب پذیرتر هستند که سرد مزاج باشند. اگر بخواهیم تحمل افراد را یا تحمل جامعه را بالا ببریم باید صفرا را بالا ببریم ( زمستان ها ارده شیره بخوریم). در لایه مغز، سردی و گرمی سریعتر اثر می کند لذا با عطر یا دودهای گرم(اسفند با نمک) یا سرد، زود به نتیجه می رسیم؛ به خاطر آن در سفرها اسفند دود می کنند تا نگرانی سفر برطرف شود.

چیزهایی که دیابت را تشدید می کنند سردیها هستند پس باید از گرمیها استفاده کرد؛ چه گرمیهای غذایی، چه رفتاری، چه بویایی، چه مالیدنی

علائم دیابت سرد:

1- کاهش توانایی جنسی

2- کاهش کارایی بدن

3- خستگی زودرس

4- اضطراب

5- عصبانیت

6- پفالو بودن صورت و بدن

7- چاقی همراه با ناتوانی

اگر این علائم در موقع بارداری پدید بیاید یعنی حملش سرد (دختر) است بنابراین یک سردی داشته و یک سردی دیگر اضافه شده است.

بیشتر دیابت در مردان هم، دیابت سرد است.

سودایی که در بدن پدید می آید پانکراس را درگیر می کند یعنی پانکراس سوداوی می شود و مانع ترشح انسولین می شود، در دیابت گرم این سودا، سودای گرم است. پس هر دو دیابت از سودا پدید می آید؛ دیابت سرد، از سودای سرد و دیابت گرم، از سودای گرم پدید می آید. و لذا انسولین یک ماده ضد سوداست. و هر دارویی که ضد سودا باشد مثل انسولین عمل می کند. سرکه هم ضد سوداست.<<به سین>> هم ضد سودای سرد است؛ سرکه آن، ضد سودا و <<به>> آن نفوذ دهنده به عمق است. هیچ دارویی به سرعت << به سین>> اثر نمی کند خصوصاً در شرایط اضطراری که قند خیلی بالاست.

در دیابت سرد، نگران افت قند و در دیابت گرم نگران افزایش قند هستیم. اما در دیابت های سرد، افت قند عوارض شدیدتری می دهد حتی بیمار به کما هم می رود و لذا اینها باید مقداری عسل یا خرما همراه داشته باشند و به محض اینکه احساس کردند سرشان دارد ضعف می کند سریع باید مقداری عسل و خرما بخورند تا افت قند شدید نداشته باشند.

این افراد گاهی افزایش قند پیدا می کنند و مقداری انسولین می زنند اما در ادامه، همان مقدار لازم نیست و لذا اکثراً در ادامه همان مقدار استفاده می کنند و دچار افت قند می شوند، در این صورت هم اگر از عسل و خرما استفاده کردید افت قند برطرف می شود.

در مردان، علائم هر دو دیابت می تواند باشد و لذا ما داروهای ترکیبی می دهیم مثل <<به سین>> و بعد از یکی دو هفته که نوع دیابت را فهمیدیم داروی اختصاصی آن را می دهیم.

پس درمان دیابت، تولید صفراست و یکی از تولید کنندگان صفرا، عسل است، برای اینکه عسل زود جذب شود آن را با آب مخلوط می کنیم. اگر عسل طبیعی پیدا شود می تواند درمان قطعی دیابت باشد؛ عسل صبح ناشتا و اسفند شبانگاه.

در درمان، باید داروهای گرم ضد سودا استفاده بکنیم و تمامی داروهای گرم نفوذ کننده داروهای ضد دیابت هستند مثل: گزنه، شنبلیله، برگ زیتون. اما زنجبیل را بیش از 40 روز نمی شود استفاده کرد چون خشک است.

نکته بسیار مهم: هر غذایی که بخواهیم زود به اندام های بدن برسد با عسل همراه می کنیم؛ مثلاً اگر بخواهیم زعفران را به قلب برسانیم عسلاب با زعفران به قلب می رسد و اگر بخواهیم به مغز برسانیم عسلاب با اسطوخودوس، به مغز می رسد و همچنین اگر بخواهیم مغز را تقویت کنیم عسلاب با پودر بادام، تقویت کننده مغز است.

در رفتارهای گرم: بهترین رفتار گرم پیاده روی است که جابه جایی سودا به وجود می آورد.

دیابت، اول سردی های را نشانه گرفته و اولین بروز سردی تقریباً در سن 35 سالگی است اما در کودکان سرد هم، دیابت پیدا می شود.

نکته مهم: اگر دیابت و فشار خون ارثی هم باشد درمان می شود، اینکه می گویند: این ارثی است و درمان ندارد، حرف کاملا بی پایه و بی اساس است.

درمان کجی استخوان از دیابت

اگر در دیابت، استخوان هم جمع شد یعنی استخوان سودایی شده است و این هم دیابت سرد است. افرادی که در خواب به صورت جمع می خوابند اینها هم سودایی هستند.

در درمان این بیماری باید از روغن مالی و خوراک گرمی استفاده کرد.

درمان دیابت بارداری

دیابتی که در زنان وجود دارد کلا سرد است حتی دیابتی که در زنان گرم مزاج پدید آمده دیابتشان سرد ایت.

دیابتهای باردای هم کلا سرد هستند که در اثر سردی بدن و سردی حمل و خوردن غذاهای سرد پدید می آید. اینها را داروهای ضد دیابت گرم مثل: گزنه، شنبلیله درمان می کنیم( این داروها را در بارداری هم می شود خورد) و از سردی های شدید منع می کنیم.

درمان دیابت اطفال

دیابت اطفال هم تابع همین قاعده است: یعنی رحم سرد بوده و مستعد دیابت شده و غذاهای که مصرف شده هم سرد بوده و بچه دیابتی شده است.

بچه ای که تنها در خانه مانده است غم می گیرد و در نتیجه مبتلا به دیابت می شود.

این نوع دیابتی ها (سرد) استعداد افت قندشان بیشتر است و علامت افت قند، اول در سر آشکار می شود مثل: بی حوصله گی، بی قراری، جیغ زدن، خودزنی، بد اخلاقی، قند وقتی که افت پیدا کرد مغز سبک می شود و ناخود آگاه جیغ می کشد چون گرمی مغز از طریق قند به مغز می رسد.

افت قند در افراد بزرگ سال موجب تشنج می شود.